קטגוריות
סרטונים אחרונים
חלונות
החלפת שלב בחלון רפרפה
חלונות
 
בטון
הכנת בטון אדום
בטון
 
תיקון גג רעפים
איתור והחלפת רעף שבור
תיקון גג רעפים
 
חיפוי קירות
הדבקת בריקים
ומילוי המרווח ברובה
חיפוי קירות
 
בטיחות גפ"ם
ענף מסוכן ונפיץ ששמו גז
בטיחות גפ"ם
 

התפתחות הבניה והאדריכלות הישראלית

הובא לאתר ע"י: אדריכלות ישראלית בתאריך: 23/01/2013
הפוסט הקודם: בניה פרטית בישובים כפריים הפוסט הבא: צבעוניות בעיצוב פנים-1
 

מבתי הבוץ וסוכות הגפנים ועד לבית המודרני – גלגולו של בית
בית אדמה ורנקולרי בספרד

בית אדמה ורנקולרי בספרד

התפתחות הבניה

מראשית האנושות חיפש האדם מקום מחסה. תחילה שכן האדם הקדמון במערות ומסתורים טבעיים, אך ככל שהתפתח המוח האנושי, נוצרו באזורים שונים בעולם מבני מגורים המותאמים לאקלים השורר בהם, לדוגמא האיגלו של האסקימואים, צריפי עץ פשוטים באירופה, ובקתות הקש בסוואנה האפריקאית.
תכנון בתים הלו פשוט מאוד, והם נבנו מחומרי בניה המצויים במקום, כדוגמת קש, עץ, טיט ותבן…
המדהים הוא שגם כיום, במאה ה-21, עדיין ישנן עמים שלמים הממשיכים לשמר את שיטות הבניה המסורתית, כמו אוהל היורט המונגולי, בתי הבוץ בתימן ובסהרה, והאוהל של הבדואים במדבר.
לבניה זו שצמחה והותאמה לאזור ספציפי, קוראים בשפה המקצועית בניה וורנקולרית. במאמר מוסגר אציין כי הבניה הירוקה שואבת את עקרונותיה מבניה זו.

בארץ ישראל היו נהוגות 3 שיטות בניה מסורתיות :

1. בניית יושבי הר – בניה מאבן מקומית מסותתת וקורות עץ, שאת התפתחותה ניתן לארות עד היום בכפרים הערבים והדרוזים, ובעיקר בבתי הכפר הישנים.
2. בניית יושבי החוף – בתים העשויים מלבני אדמה, חול מעורב הקש, ולעיתים אף חיפוי של צדפים. בתים אלו אינם עמידים ודרשו תחזוקה שותפת. עד ראשית ימי המנדט הבריטי היו מצויים מבנים אלו באזור חולות ראשון-לציון ועד אשקלון.
3. בתי הנוודים – האוהל הוא הבית של הנוודים. הוא קל לנשיאה, במהירות ניתן להקימו ולפרקו, ומתאים לחיי הנדודים ולתנאי האקלים המשתנים.

התפתחות הבניה עם ההתיישבות בארץ ישראל

בסוף המאה ה-19 החלה ראשית ההתיישבות בארץ ישראל. אנשי העלייה הראשונה בנו את בתיהם מחומרי בניה מקומיים, קרי אבני בזלת, כורכר וגיר. שיטת הבניה שליבה בין חומרי הגלם המקומיים עם חומרי בניה חדשים שזה מכבר פותחו באירופה – בטון וטיח.
סגנון התכנון והעיצוב האדריכלי יובא מאירופה. הישובים תוכננו לפי תכנון עירוני של הכפר האירופאי, והבתים עיצבו בתאם לבתי המידות בערים האירופאיות, ובתי הכפרים מהם באו המתיישבים. עד היום ניתן לראות בישובים ואתרים היסטוריים כדוגמת כנרת המושבה, תל-חי, ראש-פינה וזיכרון יעקב את הבתים הישנים והתכנון העירוני של מבנה הישוב.

בית מודרני עם סוכת גפנים

בית מודרני עם סוכת גפנים

גלי העליות השונות הביאו עימם סגנונות תכנון ועיצוב אדריכלי שונים, ושולבו עם אופי הבניה המקומית של ערביי ארץ ישראל, המשטר העות'מאני ושלטון המנדט הבריטי. כך התפתחו בזה אחר זה בכפרים, בקיבוצים ובערים סגנונות הבניה המוכרים שלנו : הסגנון האקלקטי (לקטני), הסגנון הבין לאומי – באוהאוס, סגנון בתי הקיבוץ ומבני הסוכנות, עיר-גנים, הסגנון הבורוטליסטי, הבניה הציבורית, הדיור הציבורי ומבני הרכבת, סגנון 'בנה-ביתך'… כל מה שמרכיב את האדריכלות הישראלית שאנו מכירים.

אופי הבניה כיום בישראל

הבניה כיום בישראל מתפלגת לשני אגפים:
בניה קבלנית יזומה שראשיתה בדיור הציבורי, וכיום נפרטת לבניית מגדלי מגורים וגורדי שחקים במטרופולינים העירוניים מחד, ומאידך לבניה קבלנית-יזמית של שכונות בישובי פריפריה.
• בניית 'בנה-ביתך' על-ידי משפחות פרטיות, שמקורה בבניה הפרטית של המושבים והמושבות, ובשנות ה-80 של מהמאה ה-20 עברה גם לעיירות וערי הלוויין. בניה זו סגנונית ומשתנה תדיר לפי אופנות העיצוב המתחלפות.

 
הפוסט הקודם: בניה פרטית בישובים כפריים הפוסט הבא: צבעוניות בעיצוב פנים-1

תגובות בנושא התפתחות הבניה והאדריכלות הישראלית

הוספת תגובה לפוסט
כרגע לא מצאנו תגובות לפוסט.
במידה ויש לך תגובה נשמח לפרסם אותה.

סרטונים מומלצים - התפתחות הבניה והאדריכלות הישראלית

כתבות מומלצות - התפתחות הבניה והאדריכלות הישראלית

טיפים בנושא התפתחות הבניה והאדריכלות הישראלית

רוצה לתת לנו טיפ?
  • כאשר מתכננים את גודל המקלחון כדאי לדעת את גודל האריח וצורת הריצוף וכך להימנע מחתיכות קטנות.
    טל שיפוצים בע"מ
לטיפים נוספים בנוגע להתפתחות הבניה והאדריכלות הישראלית

מושגים בנושא התפתחות הבניה והאדריכלות הישראלית

רוצה לתת לנו מושג?
כתב כמויות
כתב כמויות הוא טבלה המציגה את כל כמויות החומרים והעבודות הנחוצות לבניית מבנה, לעבודות תשתית או לעבודות פיתוח. כך למשל מחשבים כמויות של ברזל, בטון, בלוקים, שטחי פנים של קירות, אורך של ספי חלונות ומעקות. כתב הכמויות מתבצע על סמך תוכנית מאושרת.כתב הכמויות הינו פירוט של העבודות והחומרים המופיעים בתוכניות הביצוע השונות.
powered by Tagonet