קטגוריות
סרטונים אחרונים
חלונות
החלפת שלב בחלון רפרפה
חלונות
 
תיקון גג רעפים
איתור והחלפת רעף שבור
תיקון גג רעפים
 
כלונס
כיצד קודחים כלונס
קידוח יסודות באמצעות jcb
כלונס
 
חיפוי קירות
הדבקת בריקים
ומילוי המרווח ברובה
חיפוי קירות
 
עבודות בובקט
פינוי אדמה בחפירת מרתף
עבודות בובקט
 

איך לעצב גינה

דברים שכדאי לדעת

הועלה לאתר ע"י: מולצ'-שבבי עץ צבעוניים לחיפוי קרקע

בדיוק כמו שאתם משקיעים מחשבה, זמן וכסף בעיצוב הגינה הפרטית מושקעים לא פחות משאבים בעיצוב גינות ציבוריות.


הקמת גינה היא ללא ספק עבודה לאנשי המקצוע, אבל לא כל מעצב גינה יודע או יכול לתכנן עיצוב של גינה ציבורית.


כל אחד ועיסוקיו


בשנים האחרונות תחום עיצוב הגינות התפתח משמעותית, וכיום גינות נוי מעוצבות לאו דווקא על ידי גננים אלא על ידי מעצבי גינות. ההבדל בין השניים מקביל להבדל בין שיפוצניקים למעצבי פנים. האחד אחראי על התכנון, השני על הביצוע.


כאשר אנחנו מדברים על גינות ציבוריות, בכלל זה פארקים, כיכרות, גני משחקים ועוד אנחנו עוברים כבר לתחום העיסוק של אדריכלות נוף. הכוונה היא לעיצוב החלל הציבורי תוך יצירה או שמירה על הקשר והיחס האידיאליים ביותר בין עיצוב הגינה לבין העיצוב הקיים של המבנים בסביבתה, הנוף וגם האוכלוסייה.  


יופי זה לא הכל בחיים


עיצוב נוף ציבורי מתחשב כאמור בגורמים הקיימים כבר, כמו מבנים, גינות נוספות וכן הלאה מתוך כוונה לעצב גינה ציבורית שתהיה יפה בפני עצמה, אך גם תשתלב בצורה מוצלחת בנוף הקיים.


עם זאת, בשיקולים בעת עיצוב גינה ציבורית אינם אסתטיים גרידא, נהפוך הוא. גינות ציבוריות דורשות תחזוקה שוטפת, בדיוק כמו גינה פרטית. עם זאת עלות התחזוקה של גינות ציבוריות אינה שוות ערך לעלות התחזוקה של אלו הפרטיות.


לא רק שגינות ציבוריות גדולות בהרבה בשטחן, הן גם אינן יכולות לסבול מהזנחה. אי תחזוקה של גינה ציבורית פוגעת באופן מיידי בנוף הציבורי ולכן לא ניתן לדחות את המשימה לרגע שיהיה יותר כסף בקופה.


תכנית חיסכון


עיצוב גינות ציבוריות אם כן לא רק צריך להיות יפה, אלא גם חסכוני. חלק מרכזי בתכנון של גינות ציבוריות הוא תכנון העיצוב כך שעלויות התחזוקה שלו יהיו נמוכות ככל הניתן, כמובן מבלי לפגוע בחזות היפה של הגינה.


מים הם לרוב המשאב שהכי משפיע על עלויות התחזוקה. מכאן, שעל מנת לעצב גינה ציבורית בצורה פרקטית יש לעצבה כך שלא תצרוך כמויות מים רבות להשקיה, כמו למשל על ידי שילוב מוצרי נוי שאינם מצריכים השקיה. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא באמצעות חומר חיפוי לגינה שמחליף את הצורך בשתילת כרי דשא נרחבים.


שוק חיפויי הגינה רווי במגוון רחב של מוצרים ביניהם אבני טוף, חלוקי נחל, מולצ', חצץ צבעוני, שברי חרס ואחרים. בעוד כל החיפויים מוזילים את עלויות התחזוקה, חיפוי הגינה באמצעות מולצ' נמצא כדרך הטובה ביותר להוזיל עלויות.


ממחקרים שנערכו על ידי המשרד להגנת הסביבה עולה כי שימוש במולצ' מקטין את צריכת המים להשקיה בלמעלה מ- 40%. יתרה מכך, המחקרים אף מראים כי השימוש במולצ' מוזיל את עלויות התחזוקה בגינה באספקטים נוספים, כמו צריכת חומרי הדברה, דישון וכן הלאה.


צאו אל הגינה


לא כל פתרון שמתאים לגינה פרטית מתאים לגינה ציבורית, או להיפך. עם זאת, דווקא השימוש בחיפויים לגינה במטרה לחסוך בעלויות התחזוקה ועל הדרך לתרום למאבק המדינה במשבר המים הוא פתרון שמתאים לכל גינה.


אז בפעם הבאה שאתם עוברים ליד גינה ציבורית, תדעו שהשקיעו בה לא מעט מחשבה על מנת שהיא תהיה גם יפה וגם זולה לתחזוקה. כך כולנו יוצאים מורווחים. 

מושגים בנושא איך לעצב גינה

רוצה לתת לנו מושג?
כתב כמויות
כתב כמויות הוא טבלה המציגה את כל כמויות החומרים והעבודות הנחוצות לבניית מבנה, לעבודות תשתית או לעבודות פיתוח. כך למשל מחשבים כמויות של ברזל, בטון, בלוקים, שטחי פנים של קירות, אורך של ספי חלונות ומעקות. כתב הכמויות מתבצע על סמך תוכנית מאושרת.כתב הכמויות הינו פירוט של העבודות והחומרים המופיעים בתוכניות הביצוע השונות.
אדריכל נוף
אדריכלי נוף הם האחראיים למעשה לאיזון ולשילוב בין פיתוח סביבתי, לשימור הסביבה הטבעית בה מתבצע הפיתוח.
אדריכלי נוף מעצבים גנים ציבוריים, פארקים, פארקי שעשועים, קניונים ועוד. הם מעצבים את אלה לא רק בצורה פרקטית אלא גם שיהיו יפים נוחים וישרו אווירה טבעית. הם מתכננים את המיקום של הבניינים, הכבישים ומדרכות ואת מקומה של הצמחייה. שימור היסטורי ושימור משאבים טבעיים הם אובייקטים חשובים אחרים שאדריכלי נוף חייבים להבין אותם בדיוק כפי שהם לומדים לעצב.

טיפים בנושא איך לעצב גינה

רוצה לתת לנו טיפ?
  • כאשר רוצים למנוע גדילת עשבים שונים באמצעות ריסוס ,ראשית יש לרסס ולמנוע השקייה מס' ימים על מנת שהחומר ייספג ע"י העשב לאחר שהוא מראה סימני התייבשות ניתן לנכש.
לטיפים נוספים בנוגע לאיך לעצב גינה

סרטונים מומלצים - איך לעצב גינה

כתבות מומלצות - איך לעצב גינה

powered by Tagonet