קטגוריות
סרטונים אחרונים
קיר בריקים
הדבקת בריקים ומילוי רובה
קיר בריקים
 
גגות
החלפת רעפים
גגות
 
פוליביד
הנחת פוליביד לפני יציקה
פוליביד
 
פיצול נקודת מים
הוספת נקודת מים בצנרת פקס
פיצול נקודת מים
 
קרמיקה
כיצד מרקעים את הקיר טרם ההדבקה
קרמיקה
 

גג ירוק: עשה בעצמך

כל אחד יכול ליהנות מגינה על הגג ומהיתרונות האקולוגיים שלה

הועלה לאתר ע"י: רב נוי

בעלי "הידיים הטובות" יכולים להקים גג ירוק לבד, אך יש מספר עקרונות שחשוב להבין לפני הקמת הגינה ומספר חוקי ברזל שאסור בשום פנים לוותר עליהם. להלן נקודות שחובה להקפיד עליהן בהקמת גינת-גג:

  1. עומס מותר – ישנו תקן שמחייב מבנים לעמוד בעומס של 150 ק"ג /מ"ר בגג (ו-350 ק"ג/מ"ר במרפסת). במבנים ישנים יותר אפילו העומס הזה אסור.  לחישוב העומס יש להכניס את שכבת הניקוז, את מצע הגידול (רווי במים), את הצמחייה בגודלה הסופי, את בטון ההגנה אם יש ואלמנטים שהכנסנו כגון אבני מדרך ומסלעה, ספסלי ישיבה וכדומה.  למהנדסי קונסטרוקציה יש הנחיות באילו חלקים של הגג ניתן להעמיס מעט יותר – מעל קורות, מעל עמודים, צלעות, בשולי הגג וכיו"ב.
  2. הגנה מפני פגיעת שורשים באיטום – קיימים שני סוגי שורשים: שורשים מעוצים ויונקות.  הסוג הראשון מסוגל לפגוע באיטום באופן מכאני והשני מפרק את האיטום באופן כימי. חשוב מאוד לבחור ביריעות הגנה שמתאימות לביטומן, אחרת גם האיטום וגם יריעת ההגנה יהרסו אחד את השני וכל המערכת לא תהיה יעילה.
  3. הגנה מפני חדירת מים למבנה, שתתקיים באמצעות: איטום טוב, שיפועים טובים (התקן מחייב 1.5% שיפוע הבטון מתחת לאיטום, אך מומלץ לפחות 2%), סילוק מהיר של עודפי המים מעל האיטום על ידי שכבת ניקוז יעילה, ופתחי ניקוז גדולים דיים ובכמות מספקת.
  4. יחסי מים / אוויר טובים – בכדי להגיע לצימוח תקין, צמח חייב מים ואוויר באזור השורשים. לשם כך יש צורך הן בניקוז טוב של עודפי המים, הן במצע גידול אופטימאלי שמאפשר תאחיזת מים זמינים לצמח לאורך זמן והרבה אוויר במצע. יריעות ניקוז יעילות הן מגובה 25 מ"מ ומעלה, ומומלץ שיהיו בהן חורים שתורמים אוורור נוסף למערכת.

לפיכך, גג ירוק מתוכנן נכון יכלול מספר שכבות: איטום טוב, שכבת הגנה מפני שני סוגי שורשים, שכבה מנקזת, בד סינון (שימנע את סתימת שכבת הניקוז במצע) ומצע גידול. מערכת מוכנה של ארבע היריעות נקראית 'תשתית חכמה' ויתרונותיה הם במשקל הנמוך שלה (110 ק"ג/מ"ר בלבד כולל מצע גידול רווי מים וצמחיה נמוכה) בעובי הקטן (ניתן לגדל בהצלחה ב-10 ס"מ) ובניקוז המעולה.


ישנם שני סוגי בדיקה שאנו חייבים לבצע עוד לפני שהתחלנו בהקמת הגג-הירוק.  ראשית, עלינו לבדוק האם האיטום של הגג תקין (ורצוי על ידי מהנדס יועץ-איטום).  למעשה, עד שהאיטום לא יהיה תקין, חבל להתחיל במשהו שיוסיף לבעיות חדירת המים ושנאלץ לפרק בהמשך. בהזדמנות זו, כדאי לבדוק את השיפועים מתחת לאיטום, כיוון שאולי נאלץ לתקן אותם.  הדבר השני שעלינו לבדוק הוא העומס המותר לגג שלנו (ניתן לשאול את הקבלן או האדריכל, או להזמין מהנדס קונסטרוקציה).  בהתאם לכך, נוכל להחליט על פי שיקולים תקציביים ואחרים איזה סוג הגנה לאיטום אנו בוחרים, איזו שכבה מנקזת נעשה, באיזה מצע נשתמש ואילו סוגי צמחיה נשתול. לחילופין, בעיקר אם הבניין ישן, אפשר לצאת מנקודת הנחה שהעומס המירבי עליו הוא 100 או 120 ק"ג/מ"ר ולפעול בהתאם.

בקישור הבא מתואר תהליך התקנת גג ירוק עם 'תשתית חכמה': http://www.rov-noy.co.il/sale.asp?id=50.


בהצלחה!  www.rov-noy.co.il

מושגים בנושא גג ירוק: עשה בעצמך

רוצה לתת לנו מושג?
כתב כמויות
כתב כמויות הוא טבלה המציגה את כל כמויות החומרים והעבודות הנחוצות לבניית מבנה, לעבודות תשתית או לעבודות פיתוח. כך למשל מחשבים כמויות של ברזל, בטון, בלוקים, שטחי פנים של קירות, אורך של ספי חלונות ומעקות. כתב הכמויות מתבצע על סמך תוכנית מאושרת.כתב הכמויות הינו פירוט של העבודות והחומרים המופיעים בתוכניות הביצוע השונות.
ארגז רוח
ארגז רוח בימינו הינו פריט עיצובי ,מבנהו קופסתי ועוטף את היקף הגג,הוא מהווה סגירה היקפית של גג הרעפים ע"י עץ או חומר אחר .ארגז הרוח מונע מרוחות להרים את הרעפים בקצה הגג ומחיות לחדור משולי הגג.ארגז הרוח גם מסתיר בחובו מרזבים נסתרים מהעין ומרחיק את שולי הגג מקירות הבית ומונע נזילות על קירות המבנה. 
ברדס מרזב
הינו כיסוי פתח המרזב ברשת (כמעין מגבעת) העשויה פלסטיק או מתכת למניעת כניסת גופים או עלים למרזב.
אדריכל נוף
אדריכלי נוף הם האחראיים למעשה לאיזון ולשילוב בין פיתוח סביבתי, לשימור הסביבה הטבעית בה מתבצע הפיתוח.
אדריכלי נוף מעצבים גנים ציבוריים, פארקים, פארקי שעשועים, קניונים ועוד. הם מעצבים את אלה לא רק בצורה פרקטית אלא גם שיהיו יפים נוחים וישרו אווירה טבעית. הם מתכננים את המיקום של הבניינים, הכבישים ומדרכות ואת מקומה של הצמחייה. שימור היסטורי ושימור משאבים טבעיים הם אובייקטים חשובים אחרים שאדריכלי נוף חייבים להבין אותם בדיוק כפי שהם לומדים לעצב.

טיפים בנושא גג ירוק: עשה בעצמך

רוצה לתת לנו טיפ?
  • בעליית גג משופעת לרוב בשוליי הגג בלתי ניתן לעמוד זקופים,מומלץ לנצל את החלל הנ"ל כשטח אחסון
לטיפים נוספים בנוגע לגג ירוק: עשה בעצמך

סרטונים מומלצים - גג ירוק: עשה בעצמך

כתבות מומלצות - גג ירוק: עשה בעצמך

powered by Tagonet