קטגוריות
סרטונים אחרונים
מונע טריקת דלת
שומר על אצבעות הילדים
מונע טריקת דלת
 
מלח לבריכה
איך מוסיפים מלח לבריכה
מלח לבריכה
 
צנרת
קיבוע צנרת ברזל לקיר
צנרת
 
קרמיקה
כיצד מרקעים את הקיר טרם ההדבקה
קרמיקה
 
בטון
הכנת בטון אדום
בטון
 

קרמיקה

קרמיקה ? הסיפור האמיתי מאחוריה

אובייקטי החימר הראשונים שנמצאו משויכים לתקופה לפני 27000-30000 שנים, אלו הם פסלונים קטנים ודתיים ברובם. בגלל שהאובייקטים האלו היו שבירים ביותר וכדי למנוע סיכון שיהפכו לאדמה חזרה, אנשים נהגו לאפותם.

קרמיקה בראי הדורות

"קרמיקה" או "חמר אפוי" הוא אכן דף בהיסטוריה של האנושות שבה אנחנו יכולים לקרוא איך הציוויליזציה במהלך שנים אלו התחילה.

אפילו הוקדש שם תקופה זו של קרמיקה - "העידן הניאוליתי" מתרגום ביוונית של Neos ליטוס (אבן חדשה).

באותה עת נמצאו גברים שידעו על קיומן של מכולות חימר קטנות בעלי צורת פעמון.

אנשים אלה נקראו "הגברים מעידן הקרמיקה" וגם "אנשי הפעמונים"

אך הם אינם היחידים שהמציאו את הקרמיקה לשימוש הצורך היומיומי; התרבויות האדירות סביב הנילוס במצריים כבר הכירו את השימוש בחימר וגם בגושי חימר בכדי לבנות להם בתים.

סמוך לאותה תקופה, אנשי מצריים גילו את צביעת וזיגוג קרמיקה אשר שימשה ליצירת לבנים.

מאוחר יותר, האמנות הזו של עיצוב קרמיקה עברה ליוון, אך רק לצורך תוך הבית ולא לשם שימושי בנייה.

אנשי יוון העתיקה התפרסמו באגרטלי החימר שלהם מקורינתוס. העובדה היא שבגלל המונח " Karamus ", אשר במקור תרגומה הוא "חימר" יש לנו כיום את המילה הידועה "חרס".

במהלך התקופה של האימפריה הרומית האדירה, אומנויות קרמיקה נזנחו והופיעו כאלמנטים עיצוביים בבתים במזרח התיכון ובמיוחד בסין בה הפורצלן התגלה בערך באותה תקופה.

אנשי האומנות של סמארה נצטוו ליצור אביזרים יפים בשביל משפחות המלוכה ולכן ניסו להסתיר את החימר האפור בעזרת שכבה לבנה. כך עשו לראשונה בהיסטוריה את קרמיקה מאג'וליקה.

כפי הנראה, מסביב לאמצע המאה י"ג מספר אנשי קרמיקה ממדינת פרס עברו לספרד, ונשאו איתם מתכון לייצר "סמאלטי" מדהים.

אי מיורקה (ספרד) נהפך למרכז המיומנויות האלה; סוחרים בתקופה הזו הלכו לאיטליה והביאו בכליהם הרבה סחורה שעשויה קרמיקה כמו למשל אגרטלים, כוסות וסירים שקיבלו את השם "מאג'וליקה" מן האי מיורקה.

אחרי מספר שנים אנשי הקרמיקה האיטלקים גילו סודות ה"סמאלטי" בפאנזה (שבאיטליה) והפכו להיות יצואנים של קרמיקה לכל אירופה. סחורה יקרה שהגיעה מפאנזה אימצה את הכינוי פיאנסה. הקרמיקה של פיאנסה מאג'וליקה הורד מקרנו כשאדם בשם בוטג'ר גילה לראשונה ב- 1709 אפשרות להדביק פורצלן בצבע לבן ובשנה הקודמת, המדען ולטר פון שירנהאוזן ייצר את הגרס שמהווה את השלב הראשוני של הפורצלן.

האדם הראשון לגלות את אריחי קרמיקה בביצוע אותו ייצור תעשייתי היה מר יאשיהו וודג'ווד.

לאחר שנים, המרכז בכל הקשור לקרמיקה חזר לאיטליה שוב. בתקופה הזו הקרמיקה יוצרה בצורת אריחים שמשמשים לרצפות וחיפוי של קירות והיו אז בשימוש רק ע"י משפחות עשירות כי היו יותר מדי יקרים. שימוש באריחים של קרמיקה הביא לעיצוב הבתים אפקט מאוד מרשים.

מקור המאמר: http://www.maker.co.il/3_27798/מאמר/קרמיקה.html

כתיבת המאמר: קרמיקה

מושגים בנושא קרמיקה

רוצה לתת לנו מושג?
כתב כמויות
כתב כמויות הוא טבלה המציגה את כל כמויות החומרים והעבודות הנחוצות לבניית מבנה, לעבודות תשתית או לעבודות פיתוח. כך למשל מחשבים כמויות של ברזל, בטון, בלוקים, שטחי פנים של קירות, אורך של ספי חלונות ומעקות. כתב הכמויות מתבצע על סמך תוכנית מאושרת.כתב הכמויות הינו פירוט של העבודות והחומרים המופיעים בתוכניות הביצוע השונות.
מכונת קרמיקה
מכונת הקרמיקה הינה משטח בעל ידית הנעה על סרגל לאורך המשטח.בקצה הידית קיימת דיסקה אשר במגע עם הקרמיקה שורטת אותה ומתווה את מסלול השבירה.לאחר העברת הידית על הקרמיקה יש להכות בידית על מנת שהקרמיקה תישבר.
פינצה
מספריים המשמשות להרמת משטחים כבדים,פועלות ע"י שימוש במסת ההרמה כלחץ הסגירה על המשטח אותו מרימים
הועלה לאתר ע"י: שיש יובל

טיפים בנושא קרמיקה

רוצה לתת לנו טיפ?
  • כאשר פותחים פתח בשיש לכיור או לכיריים יש ליצור פינות עגולות,פינות של 90 מעלות ייצרו בעתיד סדק אשר יגרום להחלפת השיש.רצוי להימנע מפינות בשיש.
    הועלה לאתר ע"י: שיש יובל
לטיפים נוספים בנוגע לקרמיקה

סרטונים מומלצים - קרמיקה

כתבות מומלצות - קרמיקה

powered by Tagonet